×

HLAVNÍ STRANA

SLUŽBY

REFERENCE

O MNĚ

KONTAKT

hamburger menu

POJIŠTĚNÍ

spokojeně pojištěná rodina

Jak se kvalitně pojistit aneb správné nastavení je základ

Pojištění se obecně dělí na životní a neživotní. V sekci neživotního pojištění bychom nalezli téměř vše, proti čemu, nebo co si je možné pojistit. Pojistný trh nabízí širokou škálu produktů, a tak je důležité se v nich zorientovat.

Základní pojmy a kritéria při sjednávání a využívání pojištění

CENA

Trendem dnešní doby se staly internetové srovnávače cen pojištění. Myslím, že je to skvělý nástroj. Jedno mu však chybí – lidský faktor a zkušenosti, které jsou leckdy nenahraditelné.

To znamená, že cenově nejvýhodnější nabídka pro Vás nemusí být vždy ta nejlepší.

Podmínky

Všeobecné pojistné podmínky 99% klientů nečte a číst nechce. Skoro vždy je k tomu vede samotná složitost a zdlouhavost textu.

Co kdyby jste věděli jednoduchý návod jak se v nich rychle zorientovat?

Doporučuji se zaměřit především na výluky z pojištění, nákladovost (poplatky) a fakt co vše spadá do speciálních podmínek pojištění. Speciální podmínky se totiž mohou měnit a změny se pak vztahují na Vaše pojištění, což nemusíte vůbec postřehnout.

Sjednávání

Buďte k pojišťovně upřímní. Předtím, než budete přijati do pojištění, snažte se co nejpravdivěji zodpovídat dotazy pojišťovny, které klade při sjednávání smlouvy.

Může to být zdravotní dotazník, dotazy na stav auta či nemovitosti apod. Pojišťovna potom automaticky přijme klienta do pojištění třeba už s konkrétní výlukou, kterou musíte před vznikem smlouvy odsouhlasit.

Do budoucna potom víte, s čím počítat při případném plnění a s čím ne. Nic Vás tedy nepřekvapí.

Životní pojištění

Pojištění osob proti nahodilému krátkodobému či dlouhodobému výpadku příjmu je velmi diskutovaným produktem.

Často se setkávám se skeptickým pohledem na funkčnost takového pojištění. Náš zdravotní a sociální systém je přece celkem spolehlivý a mnohé státy by nám ho mohli závidět. Háček je v tom, že si platím službu, ze které aktuálně nic nemám, a ani do budoucna mít nemusím.

Představte si, že si zaplatíte prémiové členství ve fitness, ale ručníky a 30 minut v sauně navíc nakonec nedostanete nikdy. Je to demotivační. Na druhou stranu, každý věříme a doufáme, že budeme zdraví – tak na co se pojišťovat?

Někdo tomu říká dobrý pocit, jiný zase povinnost a prevence nezanechat po sobě dluhy.

ideální nastavení pojištění

Jak dospět k dobrému pocitu při uzavírání životního pojištění?

FAQ - Často kladené otázky

Pojištění

Mohu se pojistit u více pojišťoven najednou?

U produktu životního pojištění ano. U pojištění Nemovitosti nemohu čekat dvojí plnění, pokud by přesahovalo reprodukční hodnotu nemovitosti, nebo stanovenou pojistnou částku na novou cenu nemovitosti.


Mohu se pojistit, pokud jsem měl vážnou nemoc nebo uraz?

Ano. Pojistná smlouva bude pravděpodobně omezená výlukami a nebo limity pojistného plnění. Mohu také uzavřít smlouvu bez zkoumání zdravotního stavu s omezenými limity pojistného plnění.


Jaký je maximální vstupní věk pro uzavření pojištění?

Je to až 75 let věku, kdy se mohu v některých případech pojistit až do 85 let věku.


Kolik mohu pojistit osob na jednu pojistnou smlouvu?

V rámci jedné smlouvy u některých pojišťoven mohu pojistit až 8 osob najednou.


Co dělat, když mi pojišťovna nechce plnit?

Nejprve prozkoumat důvod, poté se obrátit na zprostředkovatele smlouvy a nakonec na právního zástupce nebo certifikovanou poradnu.


Je výhodné uzavřít životní pojištění s investicí?

V případě, že Vám do smlouvy přispívá zaměstnavatel, který nabízí příspěvek pouze do životního pojištění, pak ano. Pro běžného klienta se z důvodu nákladovosti taková investice jednoznačně nevyplatí.


Jaký je maximální odpočet daně z životního pojištění?

Je to 24 000 Kč ročně. Pojistné musí být zaplaceno na investiční složku nebo na hlavní krytí (pojistná částka na smrt nebo dožití). Smlouva musí být daňově uznatelná – trvat minimálně 60 měsíců a do 60 let věku.


Musím dodanit ukončené životní pojištění, pokud jsem uplatňoval odpočet?

Ano.


Za jak dlouho zpětně?

Dodanit musím odpočty uplatňované v daňovém přiznání za posledních 10 let.


Jak se vyhnout dodanění.

Jedině tak, že smlouvu neukončím, převedu ji do splaceného stavu nebo platím dál, ale dalších 10 let už si nebudu uplatňovat nárok na snížení daňového základu a vrácení daní z příjmu.


Nenašli jste odpověď na Vaši otázku?

*
*
*
panenka kontaktujte mě

©2020 Helena Kmochová

Vyrobilo studio >Vectors

GDPR

Cookies